Skočit na obsah | Přeskočit na navigaci

Lyžování a ubytování na horách


Lyžařská střediska

Tip na ubytování

Apartmány Sport

Apartmány Sport, Dolní náměstí, 512 44 Rokytnice nad Jizerou

Apartmány Sport - ubytování Rokytnice nad Jizerou

Anketa

Kam jezdíte nejraději lyžovat?

Krkonoše
2919 hlasů v anketě 2919
Šumava
1639 hlasů v anketě 1639
Beskydy
1395 hlasů v anketě 1395
Jeseníky
2323 hlasů v anketě 2323

Tísňová volání

Horská služba
Policie čr:    158
Městská policie:    156
Hasiči: 150
Záchranka:    155
Tísňová volání:    112


Železná Ruda - Šumava - lyžování, vleky, lanovky, ubytování

Lyžařská střediska » Šumava » Železná Ruda

Předpověď počasí - Železná Ruda

p
0°C/0°C
pátek 09.09.2012 -
č
0°C/0°C
čtvrtek 08.09.2012 -
st
0°C/0°C
středa 07.09.2012 -
dnes
0°C/0°C
úterý 06.09.2012 -

maximální denní/noční teploty

Poloha

Horské město Železná Ruda leží v údolí říčky Řezné a ze všech stran je lemováno horskými vrcholy. Jeho nadmořská výška je 754 m n. m. a disponuje rozlohou o 7979 hektarech. Pod Železnou Rudu spadá též Alžbětín, Špičák, Pancíř a Hojsova Stráž. I s těmito přidruženými obcemi je v Železné Rudě přes dva tisíce trvale žijících obyvatel. Díky své poloze je Železná Ruda ideální jak pro zimní a letní turistiku, tak pro celoroční relaxaci.

Původní osada vznikla v první polovině 16.století při říčce Řezná na důležité obchodní stezce z Čech do Bavorska, při nalezištích železné rudy - odtud také pochází název města. Roku 1849 dostala osada statut městyse a nový majitel Kníže Hohenzollern-Sigmaringen rozšířil v roce 1852 území na více než 6.000 ha. Koncem 19.století nabylo město na významu vybudováním železniční tratě z Plzně do Bavorska s nejdelším tunelem v tehdejším Rakousko – Uhersku. Od konce 19. století dochází k rozvoji cestovního ruchu.

Historie

Město Železná Ruda vznikla počátkem 16.stol. při důležité obchodní stezce spojující z Čech do Bavorska. Název města pochází od naleziště železné rudy. Stezka byla založena Přemyslem Otakarem II. ve 2. pol. 13. století a vedla od Dunaje k dnešnímu Zwieselu a odtud údolím Řezné až k soutoku s Železným potokem. Dále pak přes dnešní Hofmanky úbočím Pancíře k Tomandlovu křížku a přes Prenet na Strážov a Klatovy a pokračovala na Prahu. Původně se na Šumavě hledalo zlato, ale nalezení železné rudy znamenalo dolování a následné zpracování a pro město nastal  rozkvět. V okolí se nacházely bohaté zdroje dřeva, které je nezbytné k tavbě surového železa. Práce spojené se zpracováním železa dávaly obživu spoustě lidí. Po 150 letech byla naleziště vytěžena a nastalo skleněné období. V okolí Železné Rudy se začal těžit křemen a vápenec. Po spotřebování zásob těchto surovin bylo nutné hledat nový způsob obživy. Tím se postupně stával turistický ruch a dnes je Železná Ruda a celé její okolí významným střediskem letního a zimního turistického ruchu.

Současnost

Železnorudsko je v současnosti významným střediskem celoročního turistického ruchu. Díky své velmi výhodné poloze je výhodným místem pro poznávání Šumavy a Bavorského lesa. Lyžování v Železné Rudě je určeno především pro středně zdatné lyžaře či děti a úplné začátečníky. Obtížnost sjezdových tratí je lehká až středně těžká. Svahy jsou pro svoji nenáročnost hojně využívány pro výuku lyžování.

Běžecké okruhy

V okolí Železné Rudy okolí Železné Rudy na vás čeká okolo 100 km běžeckých stop, které jsou většinou shodné s letními trasami. Dobré podmínky zde naleznou pokročilí lyžaři, začátečníci i děti. V areálu Belveder je značený upravený dvoustopý běžecký okruh. K současným stopám přibyl i nový okruh od Černého jezera k přechodu Zadní Chalupy a do Německa.

Železná Ruda v létě

V letním období mohou návštěvníci v Železné Rudě a jejím okolí obdivovat panenskou přírodu a historické památky. Největším lákadlem jsou bezesporu největší šumavská jezera, která se nachází opravdu nedaleko od Železné Rudy. Černé i Čertovo jezero stihnete navštívit pěšky za jeden den. Další dvě šumavská jezera, a sice Prášilské a malé jezírko Laka je také nedaleko města. Kousek za hranicemi můžete navštívit také Velké a Malé Javorské jezero a jezero Roklanské. Přímo ve městě Železná Ruda stojí za návštěvu chrám Panny Marie Pomocné z hvězdy nebo zámeček, kde můžete shlédnout expozice v Motomuzeu a expozici loutek.


Reklama

Vyhledávání

Najít ubytování

Reklama


© Lyžařská střediska 2008 | info@lyzarska-strediska.cz

Žebříček.cz monitoring návstěvnosti webu.
*