Skočit na obsah | Přeskočit na navigaci

Lyžování a ubytování na horách


Lyžařská střediska

Tip na ubytování

Apartmány Sport

Apartmány Sport, Dolní náměstí, 512 44 Rokytnice nad Jizerou

Apartmány Sport - ubytování Rokytnice nad Jizerou

Anketa

Kam jezdíte nejraději lyžovat?

Krkonoše
2919 hlasů v anketě 2919
Šumava
1640 hlasů v anketě 1640
Beskydy
1395 hlasů v anketě 1395
Jeseníky
2323 hlasů v anketě 2323

Tísňová volání

Horská služba
Policie čr:    158
Městská policie:    156
Hasiči: 150
Záchranka:    155
Tísňová volání:    112


Bartošovice - Orlické hory - lyžování, vleky, lanovky, ubytování

Předpověď počasí - Bartošovice

p
0°C/0°C
pátek 09.09.2012 -
č
0°C/0°C
čtvrtek 08.09.2012 -
st
0°C/0°C
středa 07.09.2012 -
dnes
0°C/0°C
úterý 06.09.2012 -

maximální denní/noční teploty

Poloha

Obec Bartošovice v Orlických horách je znovuosídlená ves nacházející se na samé hranici České republiky a Polské republiky v Královéhradeckém kraji v okrese Rychnov nad Kněžnou.Obec se nachází ve výšce 580 m n.m.. Její katastrální území tvoří Bartošovice v Orlických horách, Vrchní Orlice, Malá Strana, Neratov, Podlesí a Nová Ves. Celkem tedy pojímá asi 3 558 hektarů.
 
Historie


Většinou je všude uváděno, že vznik osady smíme položit do 13. století, ale to v tomto případě není pravda, i když jsou Bartošovice v Orlických horách nejspíš nejstarším sídlištěm v údolí Divoké Orlice. První písemná zmínka totiž pochází až z roku 1548, kdy se ves původně jmenovala Bartoušovice podle hejtmana Jana Bartoušovského z Labouně, kterému patřil základ vesnice – dvůr pocházející z roku 1495. Tento název vydržel až do 17. století, kdy byla obec přejmenována kolonisty na Batzdorf. Přes Neratov, část Bartošovi, vedla důležitá obchodní stezka do Kladska. Z Rokytnice nad Orlicí se jezdilo přes místa zvané Hadinec a Vysoký Kořen do Nedatová, kde byl brod přes Divokou Orlici. V roce 1618 na tomto brodu byl postaven dřevěný most, později kamenný most, který zdobila socha sv. Jana Nepomuského. Tamější kostel dvakrát vyhořel, proto byl postaven kamenný kostel v roce 1673. Tento kostel byl zasvěcen sv. Maří Magdaléně. Nejvíce obyvatel bydlelo v Bartošovicích v roce 1869, kdy tam bydlelo 2 696 obyvatel. V roce 1945 zde došlo k velkým bojům s ustupujícími Němci. Od té doby žije v Bartošovicích 196 stálých obyvatel.

Současnost

V Bartošovicích prý před první světovou válkou začalo lyžování v Orlických horách. Zdejší kolář vyráběl jasanové lyže již před první světovou válkou, později byl vybudován i skokanský můstek. Bylo zde vybudováno lyžařské středisko Nella, které oplývá nádhernými výhledy na Bartošovice, na údolí Divoké Orlice a polské Bystřické hory, které vyrůstají na druhém břehu řeky. V tomto středisku Vám mohou nabídnout dva vleky – první 400 m dlouhý je poma a druhý je 100 metrů dlouhý provazový pro děti – a tři sjezdové tratě – červená má délku 400 m. Přepravní kapacita delšího vleku je 800 osob za hodinu. Areál je ideální jak pro lyžaře začátečníky i pokročilé, tak pro snowboardisty, tak pro rodiny s dětmi. O začátečníky z řad lyžařů i snowboardistů se stará zdejší lyžařská škola. Pro snowboardisty je k dispozici snowpark, ve kterém nalezneme spoustu překážek, skoků a railů. Sjezdové tratě jsou každodenně upravovány rolbou. Ta nejdelší je osvětlena a pravidelně ve středu, v pátek a sobotu nabízí romantické večerní lyžování.  Lyžařský areál Nella Bartošovice je vůbec prvním areálem v celé České republice, který vybudoval přistávací plochu pro vrtulník a zařadil se tak do projektu OK-Ambulance.cz. Jedná se o projekt zabezpečující okamžitý přílet vrtulníku pro lyžaře v případě jejich zranění a jejich následnou přepravu do nejvhodnějšího lékařského zařízení. Pokud náročnějším lyžařům nestačí tyto podmínky, mohou si zajet do nedalekých Říček v Orlických horách nebo Deštného v Orlických horách.

Běžecké okruhy

I milovníci bílých běžeckých stop si v Bartošovicích v Orlických horách přijdou za své. V okolí je k dispozici několik pěkných upravených běžeckých stop, které nabízí krásné výhledy do okolí. Těmito trasami se můžeme dostat do nedalekých Říček nebo do Deštného v Orlických horách.


Bartošovice v létě

V letním období láká k návštěvě a ke koupeli nedaleká přehrada Pastviny. Do této přehrady ústí řeka Divoká Orlice, která vyhloubila romantické údolí nazvané Zemská brána, které působí dojmem vstupní brány do Čech. Nad řekou stojí kamenný most s jedním obloukem. Tento most byl postaven českými a italskými kameníky v letech 1901-1903. Dále stojí ke zhlédnutí řada opevnění, které měli zachytit nápor německých vojáků na začátku 2. světové války. Nejznámější z těchto opevnění je pevnost Hanička, která se nachází právě v blízkosti Bartošovic v Orlických horách. Na okraji obce se nachází přírodní památka rašelinná louka, kde můžeme velké množství vzácných druhů rostlin a živočichů. Další chráněnou památkou jsou podmáčené louky u Neratova, které se nazývají Neratovské louky. Jak vidíme, je to ideální místo pro výlety jak pěší, tak cykloturistické.


Reklama

Vyhledávání

Najít ubytování

Reklama


© Lyžařská střediska 2008 | info@lyzarska-strediska.cz

Žebříček.cz monitoring návstěvnosti webu.
*