Lyžařská střediska » Krušné hory » Boží Dar
Horská služba
Policie čr: 158
Městská policie: 156
Hasiči: 150
Záchranka: 155
Tísňová volání: 112
Lyžařská střediska » Krušné hory » Boží Dar
maximální denní/noční teploty
Boží Dar je horské městečko, které je svojí nadmořskou výškou 1 028 m n.m. nejvýše položeným městečkem ve střední Evropě. Svou výhodnou polohou Boží Dar vybízí k mnoha výletům a objevům krás okolí.
Jméno obce Boží Dar je údajně odvozeno od výroku saského kurfiřta Johanna Friedricha, který když mu byla k odpočinku nabídnuta sedačka z jednoho kusu stříbra pronesl : " Dieses edle Metall, das ist euer Brot, das ist eine Gabe Gottes " („Tento ušlechtilý kov, je Váš chléb, to je dar boží“ ). Boží Dar pokrýval ještě na počátku 16. století hustý vysokohorský prales. V té době začalo docházet k objevům valounů stříbra a cínu v naplaveninách potoků, kdy díky těmto objevům docházelo ke sporům o průběhu hranice. 6. června 1546 kurfiřt Johann Friedrich udělil Božímu Daru privilegium svobodného horního města. Neustálé nárokování vlastnictví na rudy bohatého a strategického hraničního území v okolí Božího Daru bylo definitivně vyřešeno až 26. října 1556, kdy byla mezi českým státem a saským kurfiřstvím uzavřena Schneeberská dohoda, která určovala přesný průběh státní hranice obou států. K definitivnímu ukončení hornické činnosti v lokalitě Božího Daru došlo v roce 1820. V druhé polovině 19. století bylo jediným výnosnějším zdrojem obživy paličkování krajek. Po druhé světové válce se Boží Dar stal téměř vylidněnou obcí. Situace se zlepšila až po roce 1971, kdy byl v blízkosti obce otevřen hraniční přechod do tehdejší NDR.
V současné době se obec Boží Dar stala jednou z nejvyhledávanějších lyžařských středisek v republice. Toto středisko nabízí sjezdovky s lehkou až střední obtížností, konkrétně 3 modré sjezdové tratě, 3 červené a jedna černá sjezdová trať pro náročné lyžaře. Tyto sjezdovky jsou při nepřízni počasí zasněžovány a vybízí k nádherným romantickým večerům při večerním lyžování na osvětlených sjezdovkách. Na tyto sjezdovky vás vyveze 8 vleků o délce 300 až 1 000 m a jedna lanová dráha. Celková přepravní kapacita vleků a sjezdovky je asi 4 489 osob za hodinu. I snowboardisté si zde přijdou na své. Je tu pro ně vybudován snowpark. Mezi další služby, které tento areál nabízí, jsou horská služba, lyžařská škola, lyžařská školička, občerstvení, půjčovna lyží a snowboardů, skibus, skiservis, snowboardová škola a snowtubingová dráha.
I milovníci bílých stop si zde přijdou na své. Pro ně je k dispozici zhruba 70 km upravených tras, které navazují na další běžecké trasy v sousedním Německu, kde dosahují délky asi 50 km.
Boží Dar je nádherným místem i v období krásného letního počasí, kdy poskytuje bohatou paletu pěších výletů a cyklotras. Tyto pěší výlety a cyklotrasy dosahují délky více než 400 km značených turistických a cykloturistických okruhů různé délky a náročnosti. Nově vybudované jsou trasy Lukáš Bauer Tour a Hebs Weiflog Tour. Tyto trasy jsou propojeny do sousedního Německa. Dalším zajímavým výletem může být 12 km dlouhá naučná stezka Blatenský vodní příkop, který vás zavede k další zajímavé přírodní rezervaci Vlčí jámy, kde se sníh drží po celé léto ve skalní prohlubni. Pro děti je zde připravena stezka, která vznikla v souvislosti s tradiční vánoční poštou – Ježíškova cesta. Má dva okruhy – malý 5,6 km dlouhý a velký měří 12,9 km. Tato stezka má celkem 13 zastavení, vychází se na ní z Infocentra, kde dostanete Ježíškův zápisníček, do kterého si budou děti zapisovat odpovědi na jednotlivé otázky nacházející se v jednotlivých přístřešcích. Každý z nich je věnován jedné postavičce z Ježíškova světa a u každého přístřešku je jedna atrakce pro děti. Za splnění úkolů dostanou děti dárky opět v Infocentru, kam se s vyplněnými zápisníčky vrátí. Oblast Božího Daru nabízí další mnohé výlety i do okolních měst, kde se vyžijí i ti méně sportovně založení.
© Lyžařská střediska 2008 | info@lyzarska-strediska.cz
*