Skočit na obsah | Přeskočit na navigaci

Lyžování a ubytování na horách


Lyžařská střediska

Tip na ubytování

Apartmány Sport

Apartmány Sport, Dolní náměstí, 512 44 Rokytnice nad Jizerou

Apartmány Sport - ubytování Rokytnice nad Jizerou

Anketa

Kam jezdíte nejraději lyžovat?

Krkonoše
2919 hlasů v anketě 2919
Šumava
1638 hlasů v anketě 1638
Beskydy
1395 hlasů v anketě 1395
Jeseníky
2323 hlasů v anketě 2323

Tísňová volání

Horská služba
Policie čr:    158
Městská policie:    156
Hasiči: 150
Záchranka:    155
Tísňová volání:    112


Velká Úpa - Krkonoše - lyžování, vleky, lanovky, ubytování

Lyžařská střediska » Krkonoše » Velká Úpa

Předpověď počasí - Velká Úpa

č
0°C/0°C
čtvrtek 09.09.2012 -
st
0°C/0°C
středa 08.09.2012 -
ú
0°C/0°C
úterý 07.09.2012 -
dnes
0°C/0°C
pondělí 06.09.2012 -

maximální denní/noční teploty

Poloha

Obec Velká Úpa je jedno z nejznámějších a nejnavštěvovanějších rekreačních středisek v Krkonoších. V současné době je Velká Úpa součástí Pece pod Sněžkou. Obec leží v nadmořské výšce od 710 do 1060 m n.m.. Pravá strana Velké Úpy patří svahům Javoru, Vlašského vrchu a Světlé hory. Proto je zde také možnost vydovádět se na nějaké sjezdovce, zajezdit si na běžkách nebo vyjít si na túru. Obrovským lákadlem je také zdravý horský vzduch.

Historie

Historie Velké Úpy je v mnohém spojená s historii Pece pod Sněžkou. Současné území Pece pod Sněžkou a Velké Úpy bylo osídlováno už od 15. století horníky, kteří sem proti proudu pronikali z nižších oblastí. Velká Úpa byla patrně nejdříve obydlenou částí obce, samotná Pec byla osídlena o něco málo později. V 18. století došlo k prvnímu číslování domů a celá obec byla tehdy jednotným celkem s názvem Aupa (Úpa), později se jmenovala GroßAupa, což je v překladu Velká Úpa. V 19.století se Velká Úpa rozdělila na tři díly, které se v roce 1871 stali samotnými obcemi - GroßAupa I (Velká Úpa I), GroßAupa II (Velká Úpa II) a GroßAupa III (Petzer, Pecr, Pec, Pec pod Sněžkou). Ke znovuspojení Velké Úpy I, Velké Úpy II a Pece pod Sněžkou došlo v roce 1960. Obyvatelé Velké Úpy v letech 1990 a 1992 vyvolali referendum za osamostatnění Velké Úpy, ale neúspěšně. V současné době je tedy tato obec součástí Pece pod Sněžkou.

Současnost

Příznivá poloha Velké Úpy vytváří krásné podmínky pro rekreaci, turistiku a zimní sporty, především samozřejmě lyžování. Lyžařský areál, který se zde vyskytuje, se jmenuje Skiport Velká Úpa. Návštěvníci zde naleznou tři sjezdovky střední náročnosti (Portášky, Hofer a Modřín), na které nás vyvezou 2 kotvové vleky, nová třísedačková lanovka a nebo možnost využít pro malé lyžaře nebo nelyžaře lanový vlek. Pokud by byl nedostatek sněhu, majitelům sjezdovek to nevadí, stačí zapnout sněhová děla a sníh se jen pohrne. Díky terénním úpravám se zlepšila sjízdnost sjezdovek. Návštěvníci skiareálu mohou využít různých služeb, např.: půjčoven lyží, ski servisu, lyžařské školy nebo ski- Grossové dráhy. V neposlední řadě je k dispozici mnoho penzionů, chat a hotelů a pro hladové turisty spousta restaurací.

Běžecké tratě

Pokud půjdeme asi 5 metrů od horní stanice lanovky, najdeme zde 5-ti kilometrový upravovaný běžecký okruh, který vede kolem pěnkavčího vrchu. Tento okruh navazuje na tzv. Krkonošskou magistrálu o délce 80 km. . V areálech a infocentrech získají lyžaři tištěný leták s mapkou a popisem jednotlivých úseků lyžařské cesty. Propojením běžeckých tratí vznikla v nejvyšších horách ČR síť upravovaných běžeckých stop o celkové délce 540 m.

Velká Úpa v létě

Velká Úpa je svojí polohou vhodná pro pěší turistiku, lehce se dá dostat na nejvyšší horu ČR Sněžku díky lanovce v Peci pod Sněžkou, nebo samozřejmě také po svých. Jsou zde značené cyklotrasy pro milovníky kol, také spoustu sportovního i nesportovního vyžití v nedalekých městech Pec pod Sněžkou, Janské Lázně nebo Trutnov.


Reklama

Vyhledávání

Najít ubytování

Reklama


© Lyžařská střediska 2008 | info@lyzarska-strediska.cz

Žebříček.cz monitoring návstěvnosti webu.
*