Skočit na obsah | Přeskočit na navigaci

Lyžování a ubytování na horách


Lyžařská střediska

Tip na ubytování

Apartmány Sport

Apartmány Sport, Dolní náměstí, 512 44 Rokytnice nad Jizerou

Apartmány Sport - ubytování Rokytnice nad Jizerou

Anketa

Kam jezdíte nejraději lyžovat?

Krkonoše
2903 hlasů v anketě 2903
Šumava
1629 hlasů v anketě 1629
Beskydy
1388 hlasů v anketě 1388
Jeseníky
2317 hlasů v anketě 2317

Tísňová volání

Horská služba
Policie čr:    158
Městská policie:    156
Hasiči: 150
Záchranka:    155
Tísňová volání:    112


Poniklá - Homole - Krkonoše - lyžování, vleky, lanovky, ubytování

Lyžařská střediska » Krkonoše » Poniklá - Homole

Předpověď počasí - Poniklá - Homole

ne
0°C/0°C
neděle 09.09.2012 -
so
0°C/0°C
sobota 08.09.2012 -
p
0°C/0°C
pátek 07.09.2012 -
dnes
0°C/0°C
čtvrtek 06.09.2012 -

maximální denní/noční teploty

Fotogalerie - Poniklá - Homole

Obrázek Poniklá - Homole

obrázek č.1/5Zvětšit do nového okna

všechny obrázky »

Poloha

Obec Poniklá leží na hranici Krkonošského národního parku v okrese Semily a Libereckém kraji. Obec se nachází v nadmořské výšce 490 metrů a na jejím území žije 1247 obyvatel. Část obce je v údolí řeky Jizery, poslední obydlí se nalézá v nadmořské výšce  700 m n.m.

Historie

První písemná zmínka o obci Poniklá pochází z roku 1354. Další zpráva o šest let později uvádí název Ponikli. Své jméno obec získala podle menšího potoka, který se místy zcela ztrácí a zase se objevuje se na jiném místě – poniká, odtud pak Poniklá. V 16. století byla obec známým vývozcem plátna a od 19. století nastupuje tovární velkovýroba. Do roku 1996 byla v provozu největší přádelna v obci, která vznikla roku 1896. Do 19. století se v Poniklé těžily i limonitové rudy. Tato skutečnost se dostala i do znaku obce, kterým je hornický rumpál s okovem. Kromě lnu a těžby má v Poniklé i velkou tradici výroba skleněných vánočních ozdob a bižuterie, která přetrvala i do současnosti. Poniklá je nestarší obcí v západních Krkonoších.

Současnost

Malá obec Poniklá je vyhledávaným místem pro zimní dovolenou, kterou zde strávíte v klidné oblasti v blízkosti velkých lyžařských středisek. I na území této malebné vesničky naleznete možnost lyžování. Obec tu spravuje lyžařský areál Poniklá – Homole s jedním vlekem a 2 sjezdovkami (obtížnost červená a modrá). Zdarma je k dispozici vlek pro úplné začátečníky. Sjezdovky jsou vhodné pro lyžařské výcviky, rodiny s dětmi, ale i pokročilé lyžaře. Areál je možné uměle zasněžovat.

Běžecké okruhy

Pro běžkaře tu jsou pravidelně upravované běžecké tratě.

Poniklá - Homole v létě

Zájemcům o sport a rekreaci v letním období může obec nabídnout krásné přírodní koupaliště v Dolích, množství tras pro jízdu na horských kolech. Obec je známá pro vodáky, pro něž je úsek Jizery mezi harrachovským Mýtem a Poniklou jedním z největších lákadel u nás. Návštěvníci mají možnost využít i hřiště pro squash v areálu "Krakonošova zátiší". Zřejmě nejznámější sportovní akcí je každoroční silniční běh na úseku Poniklá - Rezek, který je součástí Českého poháru v bězích do vrchu. K přírodním zajímavostem v obci bezesporu patří vápencové jeskyně se dvěma 75 m dlouhými dómy a podzemním jezerem. V okolí Poniklé se dají podnikat krásné procházky například do Jizerských hor nebo do Českého ráje.  Pravděpodobně nejznámější sportovní akcí je běh na úseku Poniklá - Rezek, který je součástí Českého poháru v bězích do vrchu. 


Reklama

Vyhledávání

Najít ubytování

Reklama


© Lyžařská střediska 2008 | info@lyzarska-strediska.cz

Žebříček.cz monitoring návstěvnosti webu.
*