Skočit na obsah | Přeskočit na navigaci

Lyžování a ubytování na horách


Lyžařská střediska

Tip na ubytování

Apartmány Sport

Apartmány Sport, Dolní náměstí, 512 44 Rokytnice nad Jizerou

Apartmány Sport - ubytování Rokytnice nad Jizerou

Anketa

Kam jezdíte nejraději lyžovat?

Krkonoše
2903 hlasů v anketě 2903
Šumava
1629 hlasů v anketě 1629
Beskydy
1388 hlasů v anketě 1388
Jeseníky
2317 hlasů v anketě 2317

Tísňová volání

Horská služba
Policie čr:    158
Městská policie:    156
Hasiči: 150
Záchranka:    155
Tísňová volání:    112


Malá Úpa - Krkonoše - lyžování, vleky, lanovky, ubytování

Předpověď počasí - Malá Úpa

ne
0°C/0°C
neděle 09.09.2012 -
so
0°C/0°C
sobota 08.09.2012 -
p
0°C/0°C
pátek 07.09.2012 -
dnes
0°C/0°C
čtvrtek 06.09.2012 -

maximální denní/noční teploty

Poloha

Obec malá Úpa se nalézá v okrese Trutnov v Krkonošském národním parku na hranici s Polskou republikou. Nejvyšším bodem obce je Sněžka v nadmořské výšce 1602 m n. m. a nejnižší bod je ve výšce 720 m n. m.. Malá Úpa je typicky horská obec s rekreačním charakterem, zachovanou květenou, rozlehlými loukami, bohatými zelenými lesy, svěžím vzduchem a křišťálově čistou vodou.

Historie 

Malá Úpa vznikla díky dřevařům z Korutan a Štýrska v 16. století. Ale v roce 1609 se musela těžba dřeva zastavit, jelikož většina dřevitých porostů byla vymýcena. Tím pádem se z dřevařství museli přeorientovat především na chov hovězího dobytka a koz. Pašování nebylo žádnou výjimkou. Roku 1779 přijel do Malé Úpy na návštěvu císař Josef II.. Jeho návštěva dala podnět ke stavbě krásného horského kostelíka sv. Petra a Pavla v Dolní Malé Úpě, který je po Kvildě, Božím Daru a sv. Tomáši u Lipna čtvrtým nejvýše položeným kostelem v České republice. Rozvoj turistiky přišel až po první světové válce, ale stále zůstávala Malá Úpa věrna zemědělskému charakteru, čímž se lišila od sousední Velké Úpy a Pece pod Sněžkou, kde se turistika začala rozjíždět velkou rychlostí. Asi proto zůstala Malá Úpa podobná typické horské osadě s boudami a chalupami lidové architektury, rozptýlenými po horských vztazích.

Současnost

Chaloupky, nádherná příroda, dostatečná ubytovací zařízení s občerstvením jsou lákadla, kterým podlehnou v létě i v zimě tisíce turistů a sportovců. Příjemným překvapením je vysoká úroveň služeb. K dispozici je moderní hala, sauna, posilovna, stolní tenis či kulečník ve Sportcentru High 1050. Dále je zde k dispozici rehabilitační bazén, solárium a masáže. Díky své ideální nadmořské výšce a zasněžování sjezdových tratí nabízí Malá Úpa ideální lyžařské podmínky. Sjezdovky jsou pro začátečníky i středně pokročilé a rodiny s dětmi. Je jich tu šest a nejdelší z nich měří 1000 m. Většinou jsou rovné obtížnosti modré barvy. Lyžování pro náročnější naleznete v nedaleké, skibusem dostupné, Peci pod Sněžkou nebo Janských Lázních. Lyžování v Malé Úpě má ale jednu velkou výhodu – je levnější a lyžuje se téměř bez front.

Běžecké okruhy

Malá Úpa je především ideální pro běžkaře. Ti se mohou v okolí doslova vyřádit nepřeberným množstvím tras různých náročností.

Malá Úpa v létě

Obec Malá Úpa je místem vhodným nejen pro lyžování, ale také pro turistiku, cykloturistiku a jiné druhy sportovního vyžití. Malá Úpa je výchozím bodem pro túru na nejvyšší horu obce a zároveň nejvyšší horu České republiky Sněžku, která má 1602 m n. m.. Na Pomezních Boudách začíná trasa pro vycházky, která spojuje obě centra ovce Malá Úpa – jednak historickou část u kostelíka a mladší na Pomezních Boudách. O pár kilometrů dál je Spálený mlýn. Tato obec je vhodným výchozím místem turistických túr, například po Pěnkavčí cestě na Portášky a přes Růžohorky na Sněžku nebo přes Boudu Jana do Velké Úpy na mléčnou farmu Sosna. Pokud někdo raději jezdí na kole, stojí za to sjet za koupáním do Polska ke 12 km vzdálenému jezeru Bukowka. Při výletech do vzdálenějších míst Krkonoš pomohou cyklobusy.


Reklama

Vyhledávání

Najít ubytování

Reklama


© Lyžařská střediska 2008 | info@lyzarska-strediska.cz

Žebříček.cz monitoring návstěvnosti webu.
*