Skočit na obsah | Přeskočit na navigaci

Lyžování a ubytování na horách


Lyžařská střediska

Tip na ubytování

Apartmány Sport

Apartmány Sport, Dolní náměstí, 512 44 Rokytnice nad Jizerou

Apartmány Sport - ubytování Rokytnice nad Jizerou

Anketa

Kam jezdíte nejraději lyžovat?

Krkonoše
2903 hlasů v anketě 2903
Šumava
1629 hlasů v anketě 1629
Beskydy
1388 hlasů v anketě 1388
Jeseníky
2317 hlasů v anketě 2317

Tísňová volání

Horská služba
Policie čr:    158
Městská policie:    156
Hasiči: 150
Záchranka:    155
Tísňová volání:    112


Zásada - Jizerské hory - lyžování, vleky, lanovky, ubytování

Předpověď počasí - Zásada

ne
0°C/0°C
neděle 09.09.2012 -
so
0°C/0°C
sobota 08.09.2012 -
p
0°C/0°C
pátek 07.09.2012 -
dnes
0°C/0°C
čtvrtek 06.09.2012 -

maximální denní/noční teploty

Poloha

Městys Zásada se nachází v okres Jablonec nad Nisou a spadá pod Liberecký kraj. Statut městys nebo také městečko je typ obcí ležící mezi městem a vsí. Průměrná nadmořská výška je 525 m n.m., nejnižší bod obce se nachází v 470 metrech, nevyšší pak v 770 metrech nad mořem. V Zásadě žije 850 obyvatel jejichž průměrný věk je 40 let. Obec se rozkládá na 612 hektarech.

Historie

Zásada leží v kraji zvaném Pojizeřím. První písemná zpráva pochází z roku 1356, do této doby nemáme žádné historické zprávy. Půdu v době založení Zásady vlastnil rod pánů ze Železnice, kteří vlastnili i Jablonec, Držkov, Loužnici a Bratříkov. Podle dochovaných zpráv byla Zásada založena rodem Čuchů. Původně se jednalo o tvrz toho rodu a kolem ní pak byla postavena ves. Nejznámějším členem rodu Čuchů byl Jan Čuch, který zastával funkci maršálka pro krále Václava IV. Obyvatelstvo se věnovalo převážně zemědělství a zpracování zemědělských produktů, největší příjmy plynuly z prodeje příze a lněných výrobků. Později se zde krom textilního průmyslu prosadil i sklářský (od r. 1870). Hotové výrobky se vyvážely hlavně do sousedního Německa - Pruska. Při pojmenování nebylo použito jméno po svém zakladateli nebo význačného či charakteristického znaku místa, jak bylo zvykem. V letech 1918-1948 nastal obrovský rozkvět Zásady, obci se také nazývalo Malá Paříž.V době socialismu vznikaly různé sportovní oddíly kopané, tenisu, stolního tenisu, sjezdového lyžování, cvičenců a cvičenkyň spartakiády, z nichž dnes funguje už jen fotbalový.

Současnost

V současné době je městečko Zásada co do nabízeného zboží a služeb zcela soběstačné. V místě je podnik Ornela a.s. zabývající se skleněnou bižuterií a poskytující tak pracovní příležitosti lidem z blízkého okolí. Ornela je největším výrobcem rocaijlu na světě. Za účelem společenského a kulturního života je lépe navštívit některé z okolních větších měst. Sportovní vyžití naleznete v zimě v místním lyžařském areálu. Zalyžovat si tak můžete na dvou středně obtížných sjezdovkách. Lyžařům a snowboardistům je k dispozici kompletní servis. Lyžovat je možné i za umělého osvětlení. V případě nedostatku přírodního sněhu je areál vybaven systémem umělého zasněžování. Nedaleko Zásady je obec Držkov, která také nabízí možnost lyžování na místní sjezdovce.

Běžecké okruhy

V okolí městečka Zásady můžete vyrazit i na běžky. Pro běžkaře tu je strojově upravována běžecká trať směrem na Zbytkov a Držkov v celkové délce 6 kilometrů.

Zásada v létě

V létě je možné vyžít cyklostezek a prohlédnout si blízké okolí Zásady ze sedla kola. Terén je vhodný jak pro ty, kteří vyhledávají obtížný terén, tak i pro sváteční cyklisty, kteří se spíše kochají krajinou.Městečko je často navštěvováno různými školami za účelem prožití školy v přírodě. Pokud navštívíte městečko Zásada v jižní části Jizerských hor, naleznete v jejím okolí množství přírodních zajímavostí i historických památek.


Reklama

Vyhledávání

Najít ubytování

Reklama


© Lyžařská střediska 2008 | info@lyzarska-strediska.cz

Žebříček.cz monitoring návstěvnosti webu.
*