Skočit na obsah | Přeskočit na navigaci

Lyžování a ubytování na horách


Lyžařská střediska

Tip na ubytování

Apartmány Sport

Apartmány Sport, Dolní náměstí, 512 44 Rokytnice nad Jizerou

Apartmány Sport - ubytování Rokytnice nad Jizerou

Anketa

Kam jezdíte nejraději lyžovat?

Krkonoše
2930 hlasů v anketě 2930
Šumava
1656 hlasů v anketě 1656
Beskydy
1407 hlasů v anketě 1407
Jeseníky
2339 hlasů v anketě 2339

Tísňová volání

Horská služba
Policie čr:    158
Městská policie:    156
Hasiči: 150
Záchranka:    155
Tísňová volání:    112


Branná - Jeseníky - lyžování, vleky, lanovky, ubytování

Předpověď počasí - Branná

p
0°C/0°C
pátek 09.09.2012 -
č
0°C/0°C
čtvrtek 08.09.2012 -
st
0°C/0°C
středa 07.09.2012 -
dnes
0°C/0°C
úterý 06.09.2012 -

maximální denní/noční teploty

Poloha

Městečko Branná je jedním hlavních středisek turistiky a zimních sportů v oblasti Jeseníků. Brannou bychom hledali v Olomouckém kraji v okrese Šumperk. Leží ve výšce 633 m n.m.. Můžeme konstatovat, že Branná je opravdu branou do hor Jeseníky s nevelkým počtem obyvatel – asi 324 obyvatel.

Historie

Nejstarší zmínkou o Branné je stavba hradu Goldenstein, která probíhala v letech 1308 až 1310. Tento krásný hrad nechali postavit pánové z Wustenhube. Hrad měl chránit obchodní cestu, která vedla z Moravy sedlem Rasovským do Slezska a dále k Baltskému moři. V blízkosti hradu byla mnohá naleziště zlata, stříbra, mědi a zinku. Pod hradem se začala budovat v roce 1325 malá osada, která si neoprávněně v roce 1436 začala říkat město. Skutečným městem se podle historických pramenů stala Branná až v roce 1570. Až do roku 1947 se městečko jmenovalo Kolštejn, díky zkomolenému jménu hradu. V roce 1850 vypukl velký požár a zničil domy na náměstí i kostel. Po roce 1906 byla postavena věž kostela v původní podobě. Branná se může chlubit zajímavými historickými stavbami. Samozřejmě mezi dominanty patří hrad a zámek Kolštejn.

Současnost

Branná je podhorské městečko hojně využívané k letní i zimní rekreaci. Při vstupu do městečka vás uvítá ski areál PROskil Branná, která může nabídnout několik sjezdových tratí, které jsou svojí obtížností vhodné jak pro začátečníky, tak druhá trať pro pokročilé lyžaře. Svahy jsou pravidelně udržovány rolbou a zasněžovány, pokud sněhové podmínky nepřejí. Nahoru na vrcholky sjezdovek vás vytáhnou dva vleky, děti zase dětské tahátko a nově je v nabídce také sedačková lanovka. Všechny tyto vleky pojmou na 2 200 osob za hodinu. Dále je tu k dispozici jedna sjezdovka, která je věnována přímo snowboardistům. Tato sjezdovka je neupravována a připravuje pro snowboardisty ty nejlepší podmínky. Ale ani v létě se vám nemusí stýskat po lyžování. Na vyžádání lyžařských oddílů je umožněno trénování na pásových lyžích.

Běžecké okruhy

Jelikož je Branná výchozím bodem na vrcholky hor Jeseníků, i pro běžkaře tu jsou připravené mnohé trasy. Stačí si jen vybrat, jakou se vydáte.

Branná v létě

Branná, jak již bylo řečeno, je branou do Jeseníků a tudíž je jako výchozí bod celé řady turistických značených tras, které nás mohou dovést přímo do Jeseníku nebo do Rychlebských hor. Severním směrem dojdeme do Ramzovského sedla a odtud se můžeme svézt sedačkovou lanovkou na vrchol Šerák (1350 m n. m.) s přestupem na Čerňavě (1102 m n. m.). Na Šeráku můžeme posedět ve stejnojmenné horské chatě a nebo se vydat na nedaleké Obří skály (1081 m n. m.). Z těchto skal je velmi pěkná vyhlídka na panorama jesenických vrcholků. Kolem vrcholku Šeráku a nedalekého Keprníku (1422 m n. m.) je přírodní rezervace, kterou tvoří prales na rašelinovém podkladě, tůně rašeliništní rostliny.
Z Branné vede také naučná stezka s názvem Pasák. Cesta nás povede kolem skalisek (762 m n. m.), označovaných jako perla Jeseníků, které se zvedají nad Hučivým potokem. V blízkosti městečka prochází tak zvaná Jesenická cesta, která spojuje Praděd a Kralický Sněžník. Ale i cyklisté přijdou na své. Brannou totiž také prochází značená dálková cyklotrasa, tzv. Moravská stezka - Jesenicko-Orlická magistrála.


Reklama

Vyhledávání

Najít ubytování

Reklama


© Lyžařská střediska 2008 | info@lyzarska-strediska.cz

Žebříček.cz monitoring návstěvnosti webu.
*