Skočit na obsah | Přeskočit na navigaci

Lyžování a ubytování na horách


Lyžařská střediska

Tip na ubytování

Apartmány Sport

Apartmány Sport, Dolní náměstí, 512 44 Rokytnice nad Jizerou

Apartmány Sport - ubytování Rokytnice nad Jizerou

Anketa

Kam jezdíte nejraději lyžovat?

Krkonoše
2919 hlasů v anketě 2919
Šumava
1638 hlasů v anketě 1638
Beskydy
1395 hlasů v anketě 1395
Jeseníky
2323 hlasů v anketě 2323

Tísňová volání

Horská služba
Policie čr:    158
Městská policie:    156
Hasiči: 150
Záchranka:    155
Tísňová volání:    112


Soláň - Beskydy - lyžování, vleky, lanovky, ubytování

Předpověď počasí - Soláň

č
0°C/0°C
čtvrtek 09.09.2012 -
st
0°C/0°C
středa 08.09.2012 -
ú
0°C/0°C
úterý 07.09.2012 -
dnes
0°C/0°C
pondělí 06.09.2012 -

maximální denní/noční teploty

Poloha

Lyžařský areál Soláň leží na hřebení Beskyd mezi údolími Vsetínské a Rožnovské Bečvy ve výšce 861 m n.m.. Vrch Soláň je významným rekreačním a turistickým místem uprostřed hřebene Vsetínských vrchů. Z vrcholu je výhled na masiv Radhoště, Smrk, Lysou horu a hřeben Javorníků. Za krásného jasného počasí je vidět Jeseníky, hřebeny Malé Fatry, Sůlovské skály a Martinské hole. Soláň je vzdálen asi 10 km jihovýchodně od Rožnova pod radhoštěm a 4 km severozápadně od Velkých Karlovic. Soláni se někdy přezdívá „vrch umělců“.

Historie

Vrch Soláň vždy patřil k významným místům na mapě Valašska. Jeho název je nejspíš odvozen od tzv. „Solné stezky“, která tudy v minulosti procházela. Díky této stezce se Soláň postupně stala křižovatkou obchodních cest. Obchodní cesty byly natolik důležité, že tady vznikla strážní stanice Portášů – valašských ochránců putujících obchodníků. Pro tyto obchodníky byl na vrcholu Soláně postaven hostinec Barták, který svému účelu slouží po mnoha úpravách dodnes. Dnes patří k horské chatě také Valašský šenk.

Současnost

Tato oblast vrchu Soláně je nádherným místem jak pro letní sportování, tak i zimní sportování. Pro milovníky sjezdového lyžování se doporučuje ski areál Soláň Sedlo. Tento areál nabízí 3 lyžařské vleky s přepravní kapacitou 1 850 osob za hodinu. Tyto vleky vyvezou lyžaře na 5 sjezdových tratí s různými obtížnostmi. Tato oblast je vhodná jak pro zdatné lyžaře, tak pro začátečníky a rodiny s dětmi. Romantické prostředí jistě zajistí večerní lyžování na nejdelší sjezdovce Sever. Tři z pěti sjezdovek je uměle zasněžováno v případě nedostatku sněhu. Dále je k dispozici skupinová i individuální výuka pro děti i dospělé, půjčovna lyžařské výzbroje, skiservis nebo snowpark pro milovníky tohoto sportu. Tento snowpark se nachází vedle sjezdovky Sever, není uměle zasněžován, proto je jeho provoz závislý na aktuálním stavu počasí.

Běžecké okruhy

Soláň leží uprostřed jedné z nejkrásnějších hřebenových běžeckých tras v Beskydech. Tato trať je v celé své délce 32 km strojově upravována. Na tuto trasu navazují v oblast Bumbálky další krásné hřebenové trasy, a to trasa přes hřeben Javorníků a dále asi nejznámější trasa vedoucí přes Martiňák a Pustevny na Radhošť. Dále je možno využít upravovaný okruh ve Velkých Karlovicích. V neposlední řadě je možné vyzkoušet cvičný běžecký okruh v délce 1,5 km, který se nachází přímo ve ski areálu Soláň Sedlo.

Soláň v létě

Soláň v létě je pro své umístění přímo v centru Valašska ideální základnou pro turistické, cykloturistické cesty do celé oblasti Beskyd. Ideálním východiskem pro pěší nebo cyklo výlety je sedlo Čerták, které leží ve výšce 803 m n.m.. toto místo je křižovatkou turistických cest, vede zde silnice a každý den sem jezdí autobusová doprava. Oblíbená a atraktivní je 14 km dlouhá turistická trasa východním směrem, která vede přes hřeben Soláň, Kotlovou, Benešky, Polanu, Vysokou (nejvyšší vrchol Vsetínských vrchů), k turistické chatě Na Třeštíku. Trasa nabízí krásné výhledy na hřeben Javorníků, Moravskoslezské Beskydy a slovenské pohoří Malou Fatru, Strážcovské vrchy, Roháče, a za hezkého počasí i na Jeseníky a Hostýnské vrchy. Na Beneškách lze na jaře, v létě i na podzim obdivovat krásné, rozvoněné valašské louky s typickým zastoupením bohaté valašské luční květeny.


Reklama

Vyhledávání

Najít ubytování

Reklama


© Lyžařská střediska 2008 | info@lyzarska-strediska.cz

Žebříček.cz monitoring návstěvnosti webu.
*